Our Team

Connect Charter School’s staff is committed to exemplary learning, teaching, and leadership.

Education Assistants

Leane Riley

Leane Riley

Education Assistant – 4

Cathy Newton

Cathy Newton

Education Assistant – 5

Jennifer Resnick

Jennifer Resnick

Education Assistant – 6

Stephanie Horsman

Stephanie Horsman

Education Assistant – 7

Dawn Elliott

Dawn Elliott

Education Assistant – 8

Jessica James

Jessica James

Educational Assistant – 9

Facilities Staff

Mirtala Campos

Mirtala Campos

Facilities

Lorri Connell (no photo)

Lorri Connell

Facilities

Mark Marroquin

Mark Marroquin

Facilities

Aman Sandhu

Aman Sandhu

Facilities

Support Staff

Laurie Kangas

Laurie Kangas

Administrative Secretary

Krista Brenner

Krista Brenner

HR/Payroll

Brenda Gehring

Brenda Gehring

Office Support

Heather Taylor

Heather Taylor

Office Support

Amanda Au-Yeung

Amanda Au-Yeung

Secretary-Treasurer

Leadership Team

Chris Gilmour

Chris Gilmour

Superintendent and CEO

Shannon Bennett

Shannon Bennett

Principal

Shashi Shergill

Shashi Shergill

Assistant Principal

Complementary Arts and Technology

Heather Rattai

Heather Rattai

5.1 Math; Creative Tech Specialist (7-8-9)

Lorrie Emin

Lorrie Emin

Art Specialist

David Cloutier

David Cloutier

Educational Technologist; Creative Tech Specialist (4-5-6)

Andrew Bolen

Andrew Bolen

Music Specialist

Physical Education

Terran Fong

Terran Fong

5.1 Science; Physical Education

John Cadman

John Cadman

Physical Education

Ken Boe

Ken Boe

Physical Education

Grade 4 Team

Erin Piper

Erin Piper

4.1 Math/Science

Jaime Groeller

Jaime Groeller

4.2 Humanities

Kevin Sonico

Kevin Sonico

4.3 Math/Science

Ivy Waite

Ivy Waite

4.4 Humanities

Grade 5 Team

Heather Rattai

Heather Rattai

5.1 Math; Creative Tech Specialist (7-8-9)

Jody Pereverzoff

Jody Pereverzoff

5.2 Humanities

Heather Melville

Heather Melville

5.3 Math/Science

Katie Haigh

Katie Haigh

5.4 Humanities

Grade 6 Team

Dave Bennett

Dave Bennett

6.1 Math/Science

Rick Fawcett

Rick Fawcett

6.2 Humanities

Emily McDonald

Emily McDonald

6.4 Math/Science

Jocelyn Monteith

Jocelyn Monteith

6.3 Math/Science

Grade 7 Team

Greg Neil

Greg Neil

7.1 Math/Science

Heather Fawcett

Heather Fawcett

7.2 Humanities

Louis Cheng

Louis Cheng

7.3 Math/Science

Trish Mayerle

Trish Mayerle

7.4 Humanities

Grade 8 Team

Patrick Tam

Patrick Tam

8.1 Math/Science

Jared McKenzie

Jared McKenzie

8.2 Humanities

Garett Kutcher

Garett Kutcher

8.3 Math/Science

Chris Dittmann

Chris Dittmann

8.4 Humanities

Grade 9 Team

Cynthia Nilsson

Cynthia Nilsson

9.1 Math/Science

Gail Stevenson

Gail Stevenson

9.2 Humanities

Caitlin Price

Caitlin Price

9.3 Math/Science

Jason Avramenko

Jason Avramenko

9.4 Humanities

Extended Leadership

David Cloutier

David Cloutier

Educational Technologist; Creative Tech Specialist (4-5-6)

Evan Ferguson

Evan Ferguson

Field Experience Center Coordinator

Carla Cameron

Carla Cameron

Inclusive Practices Co-ordinator

Brittney MacDonald

Brittney MacDonald

Inclusive Practices Coordinator